wtorek, 16 października 2012

75 lat Ferdydurke Witolda Gombrowicza



Ferdydurke została wydana w 1937 roku przez oficynę „Rój”. Powieść wzbudziła od razu duże, choć często skrajne emocje. Jest to historia trzydziestoletniego Józia, początkującego pisarza, który nagle wraca do szkoły i któremu, co rusz przyprawiana jest nowa gęba. Profesor Pimko siłą narzuca mu rolę ucznia , a szkoła jako instytucja ma na celu jego „upupienie”. Niewątpliwym walorem książki jest jej nieprzemijająca aktualność. Ale zasadniczym tematem utworu nie są przygody Józia i oryginalnie stworzona fabuła. Ferdydurke to przede wszystkim dyskusja autora o formatowaniu się człowieka. O tym, jak skazany jest on stale nie tylko na wpływy zewnętrzne ale i też na 'samowidzenie się'. Kim jestem, czy jestem sobą i co to oznacza, czy można być 'sobą' – to zasadnicza treść powieści.
Ferdydurke jest powszechnie dziś uznawana za jedno z czołowych osiągnięć polskiej literatury międzywojennej i należy do kanonu lektur szkolnych.
Na październik planowana jest cała seria imprez , związanych z rocznicą wydania tej najbardziej znanej powieści Gombrowicza: konferencja naukowa, maraton czytania Ferdydurke, warsztaty dla nauczycieli czy plebiscyt na „Człowieka, który nie dał się upupić”- to tylko niektóre z nich. Ponadto do Polski przyjedzie wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz oraz jego przyjaciel z Argentyny Miguel Grinberg. Czytelnicy będą mogli się z nimi spotkać w Warszawie, Krakowie i Radomiu. Więcej na temat „Ferdydurke” oraz szczegóły obchodów rocznicy wydania pierwszej powieści Gombrowicza można znaleźć na: http://www.ferdydurke.edu.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz