piątek, 28 grudnia 2012

Sherlock Holmes kończy 125 lat



Najsłynniejszy detektyw świata i pierwowzór agenta Jamesa Bonda, Sherlock Holmes obchodzi 125 urodziny. W 1887 roku ukazała się pierwsza powieść Sir Arthura Conan Doyle'a o przygodach detektywa-skrzypka pod tytułem "Studium w szkarłacie".
27 grudnia 1887 roku do księgarń w Wielkiej Brytanii trafiła powieść opisująca przygody detektywa Sherlocka Holmesa. Jej autorem był Sir Arthur Conan Doyle i okazała się ona pierwszą z cyklu, na który składały się 4 powieści ("Studium w szkarłacie", "Pies Baskerville'ów", "Znak czterech", "Dolina trwogi") i 56 opowiadań.

                                                                      
Holmes to genialny detektyw, który do rozwiązywania tajemnic zbrodni wykorzystywał nie tylko zdobycze nauki, ale również wiedzę marynistyczną, psychologię, chemię, matematykę oraz rozległe wiadomości z zakresu religioznawstwa i kulturoznawstwa.
Ponad wszystko cenił jednak dedukcję, jako metodę pracy. Działał intuicyjnie, czym przypominał współczesnego superagenta, Jamesa Bonda. Doyle stworzył postać barwną: poza uprawianiem zawodu detektywa, Holmes był z zamiłowania skrzypkiem i bokserem. Był również uzależniony od tytoniu, kokainy i morfiny.
Pierwowzorem Holmesa był Dr Joseph Bell, z którym Conan Doyle pracował w Edynburgu. Podobnie jak detektyw, Bell miał zwyczaj wysnuwać daleko idące wnioski z błahych, pozornie, przesłanek.
27-letni Conan Doyle napisał swoją powieść w zaledwie trzy tygodnie. Nie był to jego debiut - wcześniej zdążył opublikować kilka opowiadań w magazynie "London Society". Pisarz otrzymał wynagrodzenie w wysokości 25 funtów. Wydanie ilustrował David Henry Friston - jeden z najpopularniejszych ilustratorów książkowych i rysowników epoki wiktoriańskiej (ilustracje do pierwszego książkowego wydania wykonał ojciec autora, Charles Doyle).
W 1918 roku opowieść o detektywie po raz pierwszy przeniesiono na ekran - był to film niemy autorstwa G. B. Samuelsona. Obraz miał się okazać pierwszą z wielu późniejszych adaptacji filmowych powieści o Sherlocku Holmesie. W 1933 roku powstał film "Studium w szkarłacie" w reżyserii Edwina L. Marina z Reginaldem Owenem w roli błyskotliwego detektywa.
                                                               
 Do popularności postaci Holmesa przyczyniły się również względy wizerunkowe detektywa - charakterystyczny ubiór, niezmienny kraciasty płaszcz, szczupła sylwetka oraz pociągła twarz z orlim nosem. Do tego nieodłączna fajka - tak przedstawiany był Holmes przez kolejnych ilustratorów. Szalona popularność fikcyjnego bohatera zaczęła jednak działać na nerwy jego stwórcy. Conan Doyle znużony tworzeniem kolejnych odcinków z genialnym detektywem w roli głównej, uśmiercił go w 1893 roku w utworze "Ostatnia zagadka". Holmes zginął w walce ze swoim największym wrogiem, profesorem Moriartym. Razem spadli do alpejskiego wodospadu Reichenbach.


                                                            Na podstawie artykułu PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz